Hyppää sisältöön

Poliisimuseossa joulutauko 15.12.–19.1.

Julkaisuajankohta 9.12.2025 10.01
Tyyppi:Uutinen

Poliisimuseo on suljettu 15.12.2025–19.1.2026. Avaamme ovemme jälleen tiistaina 20.1.2026. Tauon aikana voit tutustua virtuaalimuseoomme ja verkkonäyttelyihimme.

Voit tehdä Poliisimuseossa virtuaalikierroksen oman tietokoneesi tai puhelimesi avulla. Pääset kurkistamaan näyttelytiloihin sekä tutustumaan mielenkiintoisiin esineisiin ja videoihin. Virtuaaliesittelyitä on kaksi: voit vierailla Poliisi paikalla! -perusnäyttelyssä ja jo päättyneessä Väritetty totuus -erikoisnäyttelyssä, joka kertoi taiderikoksista Suomessa.

Verkkonäyttelyitä on tarjolla nyt neljä. Juuri julkistetun In Memoriam -näyttelyn teemana on virantoimituksessa surmansa saaneet poliisit. Rikos ja rakkaus -näyttely kertoo seksuaalivähemmistöjä koskevien lakimuutosten merkityksestä poliisin toiminnalle ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksille. Itsenäisen Suomen poliisi -verkkonäyttely kuvaa poliisin ammatin ja ammattitaidon kehittymistä Suomen itsenäisyyden aikana. Pussihousuista haalareihin -verkkonäyttely esittelee poliisin virkapuvun historiaa.

Muista myös Poliisimuseon YouTube-kanava, josta löydät museon näyttelyihin ja poliisihistoriaan liittyviä videoita.

Tervetuloa paikan päälle Poliisimuseoon taas joulutauon jälkeen! Sisäänpääsy on ilmainen, ja näkemistä ja kokemista on koko perheelle.

Etusivun uutinen Poliisimuseo Tampere